UROCZYSTE OBCHODY ROKU ALEKSANDRA FREDRY ZORGANIZOWANE PRZEZ GBP W GORZYCACH.

#CałaPolskaCzytaDzieciom #FundacjaABCXXI

20 czerwca 1793 r. w Surochowie koło Jarosławia urodził się Aleksander Fredro – najwybitniejszy komediopisarz w historii literatury polskiej, a także pamiętnikarz i poeta oraz żołnierz armii Księstwa Warszawskiego.

Uważał, że najważniejszą rzeczą, jaką zrobił, była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Dlatego żądał, by na jego klepsydrze widniały dwa słowa: „żołnierz, poeta”. Zapis został rozszerzony przez rodzinę po śmierci twórcy, w efekcie czego, na tablicy nagrobnej możemy przeczytać: „żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej”.

15 czerwca w trakcie turnieju międzyszkolnego „Fredro na portrety”, dzięki uprzejmości p. Marcina Krzemińskiego, powstał profesjonalny materiał filmowy, który wykorzystaliśmy do wzbogacenia relacji z tego wydarzenia.

Dodatkowym elementem filmu jest możliwość wysłuchania fragmentów pamiętnika Aleksandra Fredry, odnoszących się do jego pobytu w 1809 r. w naszej gminie, w miejscowości Trześń. Fragmenty czyta wójt gminy Gorzyce p. Leszek Surdy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie turnieju i jego przebieg oraz tym, dzięki którym powstał film – relacja.