Instrukcja korzystania z katalogu bibliotecznego

Rejestracja konta czytelnika

Wejdź na stronę główną biblioteki www.gbpgorzyce.pl. Pod zdjęciem głównym znajdziesz bloczek mak+. Po kliknięciu w niego w nowej karcie otworzy się strona www.szukamksiazki.pl.

Strona główna GBP w Gorzycach. Pod logo Biblioteki dwukolorowy pasek. Po lewej na pomarańczowym tle zasady funkcjonowania biblioteki podczas pandemii, a tle niebieskim z chmurkami stosik książek oraz pasek Facebook. Poniżej trzy kwadraty: pomarańczowy (MAK+), zielony (Bibliolandia), żółty (polecane przez bibliotekarza). Po prawej niebieski prostokąt z logo Facebooka.
Strona główna GBP w Gorzycach. Pod logo Biblioteki dwukolorowy pasek. Na na pomarańczowym tle zasady funkcjonowania biblioteki podczas pandemii, na tle niebieskim z chmurkami stosik książek. Poniżej trzy kwadraty: pomarańczowy (MAK+), zielony (Bibliolandia), żółty (polecane przez bibliotekarza).

Na górze strony kliknij w ZAREJESTRUJ/ZALOGUJ.

Strona szukam książki. Na środku "zarejestruj/zaloguj. Po prawej dostępność. Poniżej katalog GBP w Gorzycach. Okienka do wyszukiwania książek po tytule, autorze. Poniżej okładki  nowości wydawniczych książek .
Strona szukam książki. Na środku „zarejestruj/zaloguj. Po prawej dostępność. Poniżej katalog GBP w Gorzycach. Okienka do wyszukiwania książek po tytule, autorze. Poniżej okładki nowości wydawniczych książek .

Wyświetli się nowe okno. Wybierz sekcję po prawej stronie. Zaznacz tak.

Okno do rejestracji lub logowania czytelnika do katalogu na stronie szukam książki.
Okno do rejestracji lub logowania czytelnika do katalogu na stronie szukam książki.

Zostaniesz poproszona(y) o podanie danych: nr karty bibliotecznej, nr PESEL oraz utworzenie loginu i hasła do swojego konta.

Okno na stronie "szukam książki" - prowadzi czytelnika jak założyć konto.
Okno na stronie „szukam książki” – prowadzi czytelnika jak założyć konto.

Po wypełnieniu danych zostaniesz poproszona(y) o zalogowanie się na swoje konto.

Korzystanie z katalogu

Aby korzystać z katalogu, należy zalogować się na stronie www.szukamksiazki.pl (wpisać login i hasło, które utworzyliśmy dokonując rejestracji). System od razu przypisze Cię do właściwej biblioteki.

Okno strony szukam książki - moje konto. W czerwonej ramce nazwa biblioteki GBP w Gorzycach. Poniżej na niebieski tle dwa paski gdzie wpisujemy autora i tytuł szukanej książki.
Okno strony szukam książki – Moje konto. W czerwonej ramce nazwa biblioteki GBP w Gorzycach. Poniżej na niebieski tle dwa paski, gdzie wpisujemy autora i tytuł szukanej książki.

Książki można wyszukiwać po tytule lub autorze.

 Na niebieski tle dwa paski do wyszukiwania książki po tytule i autorze.
Na niebieski tle dwa paski do wyszukiwania książki po tytule i autorze.

Po wyszukaniu pojawi się lista egzemplarzy i placówek, które je posiadają. Pokazuje się też informacja na temat tego, gdzie książka obecnie jest dostępna.

 Na niebieski tle dwa paski do wyszukiwania książki po tytule i autorze.
Strona katalogu biblioteki. Okładka książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Poniżej w czerwonej ramce wszystkie biblioteki w GBP w Gorzycach, w których jest dostępna książka.

Jeśli książka jest dostępna w danej placówce, będzie przy niej informacja “Do wypożyczenia”. Można ją zarezerwować. Po zaakceptowaniu zamówienia przez bibliotekarza książka czeka w placówce 5 dni, a Ty dostaniesz informację SMS-em. Uwaga! Prosimy sprawdzać, w której placówce rezerwujesz książkę.

Okładka książki Harry Potter i kamień filozoficzny na stronie katalogu. Poniżej trzy czerwone prostokąty informujące w której bibliotece jest dostępna książka, czy jest do wypożyczenia, i czy można ją zarezerwować.

Okładka książki „Harry Potter i kamień filozoficzny” na stronie katalogu. Poniżej trzy czerwone prostokąty informujące w której bibliotece jest dostępna książka, czy jest do wypożyczenia, i czy można ją zarezerwować.

Jeśli książka jest niedostępna, widnieje przy niej informacja “W wypożyczeniu”. Można ją zarezerwować. Po zaakceptowaniu zamówienia przez bibliotekarza dostaniesz informację SMS-em. Uwaga! Informacja o tym, że książka czeka na Ciebie w bibliotece, również przyjdzie SMS-em. Termin zwrotu książki, widoczny w katalogu, nie jest równy z tym, kiedy otrzymasz pozycję, może być bowiem na nią kolejka i system zarezerwuje ją dla Ciebie jako 2, 3 lub dalszej osobie.

Strona katalogu. Na niej okładka książki Harry Potter i kamień filozoficzny.Poniżej pasek"dostępne egzemplarze". Na dole, na środku strony czerwony prostokąt informujący o statusie książki "w wypożyczeniu"
Strona katalogu. Na niej okładka książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”. Poniżej pasek „dostępne egzemplarze”. Na dole, na środku strony, czerwony prostokąt informujący o statusie książki „w wypożyczeniu”

Po kliknięciu w Moje konto, pojawią się wszystkie pozycje, które masz wypożyczone i zarezerwowane. Jest tam również dostępna historia wypożyczeń. 

Okno strony "Szukam książki". Na środku "Moje konto". Po prawej dostępność.Poniżej czerwony prostokąt z napisami : wypożycz, zarezerwuj, historia wypożyczeń, moja lista, moje biblioteki, ustawienia.
Okno strony „Szukam książki”. Na środku „Moje konto”. Po prawej dostępność.Poniżej czerwony prostokąt z napisami : wypożycz, zarezerwuj, historia wypożyczeń, moja lista, moje biblioteki, ustawienia.

Zapraszamy do korzystania z katalogów Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach i jej Filii.