„ŻONKILE” – WSPÓLNA AKCJA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GORZYCACH I ZESPOŁU SZKÓŁ IM. POR. J. SARNY W GORZYCACH.

Nie potrzeba szczególnego wysiłku, żeby oddać dziś hołd powstańcom z warszawskiego getta. Wystarczy przykleić do ubrania papierowego żonkila. To znak, że pamiętamy o bohaterkach i bohaterach, którzy 80 lat temu rzucili wyzwanie absolutnemu złu.

W trakcie dzisiejszego spotkania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzycach uczniowie z Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach wraz z opiekunkami obejrzeli adaptację animowaną reportażu Hanny Krall oraz dwa materiały historyczne zaprezentowane przez Agnieszkę Jankowiak – Maik – autorkę bloga „Babka od histy”.

Wspólną refleksję na temat wydarzeń z 19 kwietnia 1943 r. zakończyliśmy przypięciem do ubrań papierowych żonkili, symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję oraz przekazaniem Rocznicowej Tablicy uczniom. Uczniowie symboliczne żonkile podarowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz społeczności szkolnej.

Żółte kwiaty pracownicy biblioteki podarowali dziś również przedstawicielom samorządu gminy Gorzyce oraz komendantowi komisariatu policji w Gorzycach.