50-E URODZINY NASZEJ BIBLIOTEKI – SZCZEGÓŁY 2-DNIOWYCH UROCZYSTOŚCI

17 maja, pierwszego dnia uroczystych obchodów Złotego Jubileuszu naszej biblioteki, emerytowane bibliotekarki Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach oraz jej filii zostały uhonorowane w sposób szczególny. Pamiątkowe medale, listy gratulacyjne oraz kwiaty wręczył paniom wójt gminy Gorzyce p. Leszek Surdy, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Piotr Duma oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach p. Mariola Stopińska – Hara.

Wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy: „Pani wieloletnie zaangażowanie, kreatywność i oddanie sprawiły, że biblioteka zyskała zaufanie społeczne i stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez czytelników”.

Dzięki temu, że spotkanie zostało zorganizowane w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach, panie mogły znów poczuć przyjemny dreszczyk emocji związany z pięknymi wspomnieniami minionych lat. Dlatego z niekłamanym wzruszeniem odwiedzały kolejne pomieszczenia biblioteki i wspólnie przypominały sobie związane z nimi wydarzenia.

Do panelu dyskusyjnego „BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI”, który zakończył oficjalną część piątkowego, jubileuszowego spotkania przyjęły zaproszenie dwie wyjątkowe osoby: dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu WOJCIECH DUMIN oraz dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego GRZEGORZ TROŚCIŃSKI.

Debacie przysłuchiwali się, a momentami żywo w niej uczestniczyli: emerytowane bibliotekarki, wójt gminy Gorzyce, sekretarz gminy Gorzyce, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach, dyrektorzy i nauczyciele szkół, przedszkoli i żłobka gminy Gorzyce oraz przyjaciele naszej biblioteki.

Jaka przyszłość czeka biblioteki w Polsce, zwłaszcza te publiczne, do których należy biblioteka gorzycka?

Czy powszechnie akceptowane postulaty, dotyczące ich rozwoju okażą się za trudne, by wprowadzić je w życie?

Czy możliwa jest gruntowna zmiana sposobu myślenia o bibliotece?

Kiedy uświadomimy sobie, że im szybciej przestaniemy myśleć o niej w kategoriach zakurzonego miejsca, tym lepiej dla wszystkich, bo funkcji, jakie mogłaby pełnić, nie da się powierzyć innym instytucjom?

Te i wiele innych pytań padło w trakcie wspólnych rozważań.

GALA, która odbyła się 18 maja b.r. w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach stanowiła punkt kulminacyjny wydarzeń zorganizowanych z okazji Złotego Jubileuszu naszej książnicy. W jej trakcie uhonorowaliśmy najlepsze czytelniczki i najlepszych czytelników naszych wypożyczalni, wręczyliśmy nagrodę zwyciężczyni konkursu fotograficznego „Sleeveface – z książką mi do twarzy” i same przyjmowałyśmy życzenia, prezenty i listy gratulacyjne. A po zdmuchnięciu świeczek na torcie wraz z publicznością delektowałyśmy się jego smakiem. Galę zwieńczył Stand-up przy fortepianie w wykonaniu ADAMA SNOPKA – niezwykle charyzmatycznego pianisty i showmana, uczestnika największych festiwali kabaretowych w Polsce.