81 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM – WSPÓLNY PROJEKT GBPGORZYCE I ZESPOŁU SZKÓŁ IM. POR. J. SARNY

Zainspirowani tragicznymi wydarzeniami sprzed 81 lat, które rozegrały się w getcie warszawskim zorganizowaliśmy w Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzycach spotkanie upamiętniające ten największy zbrojny zryw Żydów podczas II Wojny Światowej.

Uczestnicy spotkania, uczniowie z Zespół Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach wraz z opiekunkami obejrzeli animację „Zdążyć przed Panem Bogiem” opartą na motywach tekstu Hanny Krall. Film, choć krótki, niesie ze sobą olbrzymi ładunek emocjonalny i nie pozostawia widza obojętnym. Koleją pozycją był krótki film „Muranów – dzielnica północna” – opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie opowiedziany przez 18 – letnią Alę.

Nasza uroczystość została połączona z wystawą o rodzinie Ulmów.

Rok 2024 został przez Sejm i Senat ogłoszony rokiem Rodziny Ulmów. W bibliotece można od dziś obejrzeć wystawę, upamiętniającą rodzinę, która stała się symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom.

Spotkanie zakończyliśmy przypięciem do ubrań papierowych żonkili, symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję oraz przekazaniem Rocznicowej Tablicy uczniom.

Uczniowie symboliczne żonkile podarowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz społeczności szkolnej.